V online časopise In Biznis, ktorý publikuje Slovak Business Agency nájdete aj príspevok Slovenského živnostenského zväzu s vyjadrením prezidenta SŽZ Čižmárika. Príspevok si môžete prečítať na strane 22 pod názvom: "Remeslo už nemá zlaté dno?". Viac v odkaze.
Novinky
"Remeslo už nemá zlaté dno?"
Klasifikačná porada
Klasifikačná porada online
Oznamujeme všetkým pedagogickým zamestnancom, že klasifikačná porada za tretí štvrťrok školského roka 2019/2020 sa uskutoční dňa 22.4.2020 v čase od 10:00 hod. do 12:00 hod. online formou.
Kurz na doplnenie nižšieho stredného vzdelania - dištančné vzdelávanie
Aktualizovali sme modul Kurz na doplnenie nižšieho stredného vzdelania - dištančné vzdelávanie
Kurz na doplnenie nižšieho stredného vzdelania - dištančné vzdelávanie
Upozorňujeme žiakov I.C triedy, ktorí navštevujú tento kurz, že pravidelne aktualizujeme modul Kurz na doplnenie nižšieho stredného vzdelania - dištančné vzdelávanie. Vyučujúci tu pridávajú učivo podľa platného rozvrhu od 16.3.2020, kedy bolo schválené vzdelávanie distančnou formou.
Ing. Tatiana Čendulová
Aktualizovali sme modul Ing. Tatiana Čendulová
Ing. Tatiana Čendulová
Aktualizovali sme modul Ing. Tatiana Čendulová
Ing. Tatiana Čendulová
Aktualizovali sme modul Ing. Tatiana Čendulová
Vážení rodičia, kolegovia, milí žiaci
Už tretí týždeň sme doma. Vyučovanie také, ako sme poznali, je prerušené na neurčito. Začalo sa vyučovať tzv. dištančnou metódou. Je to úplne nová a nepoznaná situácia pre všetkých nás, učiteľov, študentov aj ich rodičov.
Čo je to dištančné vzdelávanie, aké má výhody a nevýhody? Skúsme si na tieto otázky zodpovedať a možno zistíme, že táto situácia nám môže okrem problémov priniesť aj niečo pozitívne, čo budeme môcť a vedieť využiť aj keď táto situácia s koronavírusom pominie.
Začiatky dištančného vzdelávania siahajú až do 19. storočia. Prvú zmienku o dištančnom vzdelávaní môžeme nájsť z roku 1892, v katalógu Univerzity vo Wisconsine. Dnes má z európskych krajín pravdepodobne najrozvinutejší systém dištančného vzdelávania Fínsko. Na Slovensku sme zatiaľ v tomto smere ešte len na začiatku, aj keď vďaka podpore európskeho programu PHARE bolo už v máji 1996 pri STU v Bratislave zriadené Národné stredisko pre dištančné vzdelávanie a následne vznikla Slovenská sieť dištančného vzdelávania.
Dištančné vzdelávanie, teda „vzdelávanie na diaľku“, je taký typ vzdelávania, pri ktorom nemusia byť učiteľ a študent na tom istom mieste, ale komunikujú spolu „na diaľku“. Je založené na samostatnom štúdiu frekventantov, ktorí dostávajú od učiteľa (tútora) materiály na samoštúdium, majú možnosť s ním konzultovať (vyhradenou formou, vo vyhradenom čase) a prípadne mu priebežne odovzdávajú (resp. posielajú) dohodnuté výstupy (kontrolné testy, projekty, eseje, seminárne práce,...). Tútor môže hodnotiť svojich študentov priebežne – podľa prejavenej aktivity (napr. konzultácie) a podľa výstupov, prípadne na základe záverečnej práce alebo formou záverečnej skúšky (nie dištančne). V dištančnom vzdelávaní sa intenzívne využíva internet. Oproti iným formám má využitie Internetu v dištančnom vzdelávaní množstvo výhod. V prvom rade je to mimoriadne rýchla a efektívna forma komunikácie – poskytuje možnosť posielania textovej, obrazovej aj zvukovej formy informácií prakticky v reálnom čase a za veľmi nízku jednotkovú cenu. Vďaka tomu vytvára priestor pre využívanie rôznych foriem učebných materiálov – od textov a obrázkov, cez animácie a audiozáznamy, až po videozáznamy a multimediálne interaktívne aplikácie .
Hlavnou výhodou dištančnej formy štúdia je jeho časová a priestorová asynchrónnosť – študent venuje štúdiu presne toľko času, koľko naň potrebuje a na tom mieste, ktoré mu vyhovuje. Prevažnú časť štúdia si môže individualizovať – prispôsobiť svojim učebným potrebám.
Výhody dištančného vzdelávania:
- časová a priestorová asynchrónnosť – študent venuje štúdiu presne toľko času, koľko naň potrebuje a na tom mieste, ktoré mu vyhovuje
- individualizácia štúdia – časť štúdia si žiak môže prispôsobiť svojim učebným potrebám
- študenti sú v prevažnej miere zodpovední sami za seba
-
väčšia zaangažovanosť študenta do vzdelávacieho procesu
-
menší stres pri vypĺňaní testov
-
ľahšia dostupnosť pre hendikepovaných študentov
-
decentralizácia vzdelávania – umožňuje štúdium v mieste bydliska
Nevýhody dištančného vzdelávania:
- menšia intenzita sociálnych kontaktov
- ťažko overiť, či študent vypracováva úlohu alebo test samostatne a v danom časovom limite
-
obmedzenie priamych interakcií – komunikácia zakladajúca sa na čítanom texte na počítačovej obrazovke
-
technické problémy - všetci študenti nemusia mať rovnaké technické vybavenie resp. prístup k nemu
-
technologické problémy – študenti obvykle prejavujú isté nedostatky v schopnosti využiť nové technológie
-
rast zaťaženia – študenti občas pociťujú presýtenie informáciami
-
nedostatok logickej podpory – ide o nedostatok možností študentov dostať sa k pôvodným didaktickým materiálom
Z uvedeného vyplýva, že aj keď dištančné vzdelávanie má veľa výhod, má aj určité nevýhody. Dôležité je uvedomiť si, že dištančné vzdelávanie je vhodné hlavne pre dospelých študentov, menej je vhodné pre žiakov základných a stredných škôl. V súčasnej situácii však nemáme inú možnosť.
Chceli by sme týmto požiadať rodičov o trpezlivosť, žiakov o zvýšenie iniciatívy pri získavaní nových vedomostí, zručností a vypracovávaní úloh a zadaní a učiteľov o zhovievavosť pri zadávaní rozsahu učiva, úloh, testov a aj hodnotení žiakov v tomto náročnom období. Spolu to zvládneme!
Vedenie SoŠ remesiel a služieb
Prijímacie konanie - študijné a učebné odbory a nadstavbové štúdium
Aktualizovali sme modul Prijímacie konanie - študijné a učebné odbory a nadstavbové štúdium
Novinky 30.marca 2020
Zriadenie Call centra ministerstva školstva
Učitelia a rodičia sa môžu od dnešného dňa obracať so svojimi otázkami k aktuálnej situácii šíriacej sa epidémie koronavírusu na odborníkov call centra rezortu školstva. K dispozícii im bude v pracovných dňoch od 8:00 h do 16:00 h na bezplatnom telefónnom čísle 0800 138 033 alebo e-mailovej adrese helpdesk@iedu.sk. Vďaka týmto kontaktom získajú zároveň aj ďalšie cenné informácie súvisiace so spustením portálu www.ucimenadialku.sk, ktorý má pomôcť učiteľom, zriaďovateľom, ale aj žiakom a ich rodičom zvládnuť obdobie počas prerušeného vyučovania na školách.
Informácie ministra školstva SR
Rozhodnutie ministra školstva SR
Vážení rodičia, študenti, kolegovia,
minister školstva SR vydal rozhodnutie, ktoré je dostupné na https://www.minedu.sk/data/att/16003.pdf
Pre našu školu platí toto:
- mimoriadne sa prerušuje školské vyučovanie v školách od 30. marca 2020 do odvolania; riaditelia škôl zabezpečia podľa podmienok a možností samoštúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy
- ruší v školskom roku 2019/2020 vykonanie externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky vrátane náhradnej maturitnej skúšky z externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky,
- interná časť maturitnej skúšky okrem písomnej formy sa v riadnom skúšobnom období uskutoční počas dvoch kalendárnych týždňov, a to do dvoch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania, najneskôr do 30. júna 2020; praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa vykoná vo forme a s obsahom, ktoré riaditeľ školy prispôsobí podľa aktuálnych možností školy, pracoviska praktického vyučovania alebo pracoviska zamestnávateľa,
- záverečné skúšky sa uskutočnia najskôr dva týždne od odvolania prerušenia školského vyučovania; praktická časť záverečnej skúšky sa vykoná vo forme a s obsahom, ktoré riaditeľ školy prispôsobí podľa aktuálnych možností školy, pracoviska praktického vyučovania alebo pracoviska zamestnávateľa
- prihlášky na vzdelávanie v stredných školách na školský rok 2020/2021 sa budú podávať riaditeľovi základnej školy do 15. mája 2020; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti sa nebude vyžadovať; riaditelia základných škôl odošlú prihlášky na vzdelávanie na strednej škole na školský rok 2020/2021 na príslušné stredné školy do 21. mája 2020; riaditelia stredných škôl zverejnia údaje podľa § 65 školského zákona do 28. apríla 2020; prijímacie skúšky do stredných škôl na školský rok 2020/2021 sa uskutočnia počas jedného kalendárneho týždňa, a to najskôr dva týždne od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania.Prijímacie skúškydo stredných škôl na školský rok 2020/2021 na nenaplnený početmiest pre žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka,sa uskutočnianajskôr 23. júna 2020anajneskôr do 30. júna 2020,
Informácia pre žiakov končiacich štúdium v školskom roku 2019/2020
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR ruší externú časť a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2019/2020, a to riadny i náhradný termín.
Zároveň stanovuje termín konania internej časti maturitnej skúšky v rozsahu dvoch kalendárnych týždňov najskôr do dvoch týždňov od odvolania prerušenia vyučovania, najneskôr však do 30. júna 2020.
Ďalšie informácie a usmernenia k maturitným skúškam budú zverejnené čoskoro.
Minister zároveň určuje termín záverečných skúšok, záverečných pomaturitných skúšok a absolventských skúšok najskôr dva týždne od odvolania prerušenia vyučovania.
Samoštúdium maturantov
Napriek zrušeniu externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky odporúča NÚCEM študentom stredných škôl využiť pri upevňovaní učiva zo slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, matematiky a cudzích jazykov aj testy z minulých ročníkov maturít, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/maturita. Testy, zvukové nahrávky k testom z cudzích jazykov aj kľúče správnych odpovedí nájdete na uvedenej stránke v časti Dokumenty na stiahnutie v jednotlivých školských rokoch.
Zavedenie portálu www.ucimenadialku.sk do praxe
Upozorňujeme učiteľov, žiakov a rodičov na zavedenie potrálu www.ucimenadialku.sk do praxe. Nájdete tam všetky informácie o dôležitých termínoch súvisiacich s MS, prijímacích skúšok, ZUS ...a mnoho ďalších rád a odporúčaní na obdobie zavedenia dištančnej formy štúdia.
Informácie pre učiteľov,rodičov a žiakov
Vážení kolegovia, milí rodičia,
Posielam Vám link , kde získate dôležité informácie pre učiteľov a širokú verejnosť o opatreniach, ktoré súvisia s prerušením vyučovania v dôsledku snahy o zabránenie šírenia sa coronavírusu.
https://bratislavskykraj.sk/minister-skolstva-grohling-skola-z-domu-a-co-bude-dalej/
https://www.minedu.sk/usmernenia-k-sireniu-koronavirusu/
Zároveň žiadam učiteľov o pokračovanie vzdelávania žiakov dištančnou formou aj v nasledujúcom období. Žiakov a ich rodičov vyzývam k sledovaniu všeobecne prístupných informácií a k sledovaniu informácií na našej webovej stránke, kde sú uverejnené študijné materiály aj zadané úlohy.
Všetkým Vám prajem hlavne zdravie, veľa trpezlivosti a chuti vyskúšať pre mnohých nové formy práce a štúdia.
Mgr. Vasil Kuzmiak
riaditeľ SOŠRaS
Ing. Tatiana Čendulová
Aktualizovali sme modul Ing. Tatiana Čendulová
Zadania úloh a študijný materiál nájdete po kliknutí na ľavý panel "učitelia", potom na lupu vedľa môjho mena.
Nástenka učiteľov
Aktualizovali sme modul Nástenka učiteľov
Oznam pre rodičov žiakov
Žiadame rodičov, aby nekontaktovali učiteľov s tým, že ich deti nemajú doma učebnice. Žiaci dostávajú učebnice preto, že okrem práce v škole slúžia aj na domácu prípravu. Nechávať si ich teda v škole je nesprávne. Učitelia sa budú snažiť zadávať úlohy tak, aby bolo možné použiť na štúdium aj iné zdroje informácií(napr. internet). Nie je však úplne možné v tejto mimoriadnej situácii rešpektovať to, že niektorí žiaci si nechávajú učebnice v skrinkách v škole. Vzniknuté problémy nás mrzia, veríme však, že spoločnou spoluprácou túto situáciu zvládneme.
Pre učiteľov
Do modulu "Nástenka učiteľov" bola pridaná nová správa. Treba sa prihlásiť svojim menom a otvoriť modul. Sledujte tento modul aj v budúcnosti. Budú tam zverejňované aktuálne informácie.
Nástenka učiteľov
Aktualizovali sme modul Nástenka učiteľov
Nástenka učiteľov
Aktualizovali sme modul Nástenka učiteľov